Škocjan 67
8275 Škocjan
Letos smo obeležitev dneva združili z zaključkom UNESCO projektov Od pšeničke do potičke in Drugačnost nas bogati, katerih nosilci smo, ter pripravili kar dvodnevno dejavnost.
UNESCO dan, kot smo poimenovali vikend druženja učencev, smo organizirali v petek, 20. 5. 2022, in v soboto, 21. 5. 2022. UNESCO dejavnosti smo združili skupaj s projektom delo z nadarjeni ter s tremi projekti, v katerih je Občini partner naša šola – Ureditev območja ob Radulji, Medgeneracijsko stičišče v naravi in Herbalium – prostor narave, zdravja in dobrega počutja.
Petkove popoldanske aktivnosti smo pričeli z zbiranjem in pripravo na spanje, saj smo kot dodatek, ki je dejavnosti popestril in navdušil učence, dodali tudi spanje v šoli.
Sledila je delavnica s Sončkom, društvom za cerebralno paralizo Dolenjske in Bele krajine. Ob Radulji smo tako sodelovali v delavnicah, ki so jih pripravili njihovi mentorji in varovanci. Poskusili smo risati z nogami, se vozili na invalidskih vozičkih, lovili žoge brez rok ter poslušali poučno zgodbico Veveriček posebne sorte.Ker se je zbralo veliko učencev in v kuhinji ni bilo prostora za vse je učiteljica Vesna Kukavica v telovadnici pripravila še lov na zaklad.
Slastne jedi so nato odnesli ob Raduljo, kjer smo povečerjali.
Sledile so delavnice s skupnim naslovom Radulja pripoveduje. Učiteljica Irena Pleterski je vodila literarno delavnico, kjer so pisali o Radulji, učiteljica Metka Babič glasbeno, učiteljica Patricija Haler pa je učence popeljala po poti naravne in kulturne dediščine.
Večer smo zaključili z druženjem ob ognju, peli smo, plesali banse in pekli penice.
Dan je prehitro minil, zvečer smo polni vtisov težko zaspali.
V soboto zjutraj je po jutranji rutini sledila joga in zajtrk, nato je avtobus učence odpeljal v Zagraški log, kjer so sobotno dopoldne učenci in mentorice preživeli v naravi. V okviru projekta Herbalium – prostor narave, zdravja in dobrega počutja so izvedli štiri delavnice, pod naslovom Ustvarjamo z naravnimi materiali.
Sodelujoči so se najprej sprehodili po parku in si našli ustrezen prostor za izvedbo delavnic. Nato so se učenci po interesih razdelili v glasbeno, ustvarjalno, gledališko in delavnico lepih misli.
Gledališko delavnico je vodila učiteljica Urška Rudman. Učenci so v njen pripravili rekvizite ter se naučili krajšo igro Šola gre na počitnice. Učiteljica Urška Zidar je vodila likovno delavnico pod nazivom Likovna naravo – ustvarjalnica. Udeležili so se je učenci, ki so želeli ustvarjati na likovnem področju. Njihov material je bilo tisto, kar so nabrali v naravi. Še posebej so dan kulturne raznolikosti obeležili v delavnici z naslovom Aleja dobrih misli, ki jo je vodila učiteljica Tadeja Lah, Metka Babič pa je z učenci prepevala in igrala glasbila iz naravnih materialov.
Ko je bilo sonce najvišje na nebu, so se skupine ponovno združile in skriti v gozdičku drug drugemu predstavile delo v delavnicah.
Ob zaključku le še misel učiteljice Urške Rudman: »Zaključili smo jih z dobro voljo in z odlično izkušnjo, ki bogati vsakega izmed nas.«, mi pa dodajamo: » Ponovimo naslednje leto.«